Fatih Tribünleri Tüm Sezon Deplasman Taraftarına Kapandı Mı?

Fatih Tribünleri Tüm Sezon Deplasman Taraftarına Kapandı Mı?

Fatih Tribünleri Tüm Sezon Deplasman Taraftarına Kapandı Mı?
Bu hafta futbol haberleri içinde garip, bir o kadar da ilginç haberlere maruz kalıyoruz. Dün akşam saatlerinde Efkan Bucak'ın özel haberi ile Bölgesel Amatör Lig'de Kocaeli emniyetinin stadlarda yeterli güvenliği sağlayamayız gerekçesi ile trübünleri deplasman taraftarına kapatıldığını öğrendik. Ardından, benzer bir haberde İstanbul Fatih ilçesinden geldi.
Fatih ilçesi kulüpler birliği imzalı bir dilekçe ile ilçe takımlarının iç sahada oynayacağı müsabakalarda deplasman takımlarına taraftar yasağı getirilmesini istediği sosyal medya da ve gelen haberler arasında yer aldı. Gerekçe olarak da stad güvenliğinini alınamaması olduğu belirtiliyor .


Sezon başlamadan önce TFF yetkilileri tüm stadları gezerek, tüm açılardan denetimlerde bulunuyor. Bu denetimlerin başlıcalarından biri güvenlik. Yani güvenlik riski varsa tesis ilk etapta müsabaka oynatılmaya uygun bulunmuyor.
Ayrıca geçtiğimiz haftalarda Yenikapı Tesislerinde ekip olarak bir etkinlik düzenledik. Tabii futbol etkinliği hemen aklınıza sünnet düğünü, şenlik, paintball gibi amaç dışı etkinlikler gelmesin. Yenikapı Tesileri gerçekten güvenlik açısından son derece başarılı dizayn edilmiş ve tesis çalışanları görev tanımı olarak her biri üzerine düşenin fazlasını yapıyor.
Namık Sevik Stadı bir çok kritik maça ev sahipliği yapmış çok az sayıda emniyet görevlisi ile kontrol altına alınabilecek bir tesis. Fatih Mimar Sinan Etkinlik Alanı (Stadı) oda Namık Sevik gibi çok az sayıda emniyet görevlisi ile kontrol altına alınabilecek bir alan. 


Anlatılanlara ve sosyal medya paylaşımlarına baktığımız da, ilçe emniyetinden böyle bir talebin olduğu izlenimi ortaya çıkıyor. Daha sezonun ilk haftasında rakipleri ile arasına duvar örmeye çalışan Fatih kulüplerinin temsilcilerinin aldıkları bu kararı yeniden gözden geçirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Temennimiz böyle bir talebin olmaması ve sadece sosyal medya dedikodusu olarak kalması.


Bir başka bakış açısı ile bu stadlarda güvenlik zaafiyeti varsa, tesislerin ev sahibi takımlar içinde güvensiz olduğu anlamına gelir ki, TFF yetkilileri gelişmeleri yakından takip ederek, olaya el atmalı ve Fatih ilçesi takımlarının iç saha maçlarını kendi güvenliklerini de sağlamak açısından, daha güvenli tarafsız sahalara atamalı, 

 

 

 

 

Share: