Pandemi sonrası ilk cuma namazı için statlar açıldı.

Pandemi sonrası ilk cuma namazı için statlar açıldı.

Pandemi sonrası ilk cuma namazı için statlar açıldı.
Covid-19 salgını nedeniyle 16 Mart'tan itibaren geçici olarak ülke genelindeki bütün cami ve mescitlerde cemaatle vakit ve cuma namazlarının kılınmasına ara verilmişti. Cuma namazı, 2,5 aylık aranın ardından yarın kılınacak. Avlusu olan ve açık alanlarda kılınması planlanan Cuma namazı için birçok ilçede camilerin dışında statlar, meydanlar ve pazar alanları da hazır hale getiriliyor.
İlçe belediyeleri, müftülükler, kaymakamlıklar ve kulüpler işbirliği ile bir kaç gündür yürütülen hummalı çalışmanın sonunda statlar sosyal mesafeyi koruyacak şekilde düzenlenerek cuma namazı için hazırlandı. Bu statlardan Mecidiyeköy ve Beykoz Çubuklu statlarının çalışmalarını yerinde izledik. İlçe belediyeleri tarafından yapılan dezenfekte çalışmaları sonrasında sosyal mesafeyi koruyabilmek için şeritler çekilerek statlar cemaatin kullanımına hazırlandı.
Mecidiyiköy Spor Kulübü Başkanı ve İASKF Asbaşkanı Bülent ZENT " Bir kaç gündür belediyemiz ve kaymakamlığımızla birlikte stadımızın dezenfekte çalışmalarını yürütüyoruz. Bildiğiniz üzere yaklaşık 2,5 ay gibi bir süredir cemaatle namaz kılmak sağlık koşullarının uygunsuzluğu sebebi ile yasaklanmıştı. İnşallah yarın tüm toplum olarak kılacağımız ilk cuma namazımızla hem bu pandeminin yarattığı olumsuz havadan kurtulacak, hem de dini vecibelerimizi yerine getirmenin verdiği haz ve mutluluğu yaşayacağız. Tabii şimdi gelen cemaatten bir ricamız olacak. Cemaatimiz gelirken abdestini evinde alacak ve seccadeleri ile maskelerini takarak gelecekler. Biz burada her ihtimale karşı maskesi olmayanlara maske vereceğiz. Yarın yeni bir döneminde başlangıcı olacak inşallah, bizde Mecidiyeköy Spor Kulübü olarak bu çalışmanın içinde olmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz." dedi
 

Haber / FOTO : Hüseyin GÜNEŞ

 

 

Share: