İkinci etabı da bir Fransız kazandı

İkinci etabı da bir Fransız kazandı

Dünyanın en önemli spor organizasyonlarından birisi olan Fransa Bisiklet Turu'nun İtalya'daki 2.etabını da bir Fransız Kevin Vauquelin kazandı.

HABER: MURAT İLTER

Fransa Bisiklet Turu Tour de France'a, İtalya'nın Cesenatico ile Bologna kentleri arasındaki 199.2 kilometrelik etapla devam edildi. Yarışta bisikletçiler 6 kategorize yokuş çıkarken, sprintçiler ise iki sprint kapısında puan aradılar. 265 metre yükseklikteki San Luca tepesi ise iki kez çıkıldı.  Arkea-B&B Hotels takımının Fransız sporcusu Kevin Vauquelin, 4 saat 43 dakika 42 saniyelik derecesiyle yarışı ilk sırada tamamladı. Vauquelin, turda ilk etap zaferini elde etti. Uno-X Mobility ekibinin Norveçli sürücüsü Benekli mayoyu taşıyan Jonas Abrahamsen ikinci olurken, Groupama-FDJ'den Fransız Quentin Pacher ise üçüncü basamakta yer aldı. Vingegaard ve Pogocar 2 dakika 21 saniye farkla 13.ve 14.sırayı aldılar.

Sarı Mayo Pogocar'ın oldu

Genel klasmanda liderliğe yükselen Sloven sporcu Tadej Pogacar (UAE Team Emirates), 9 saat 53 dakika 30 saniyelik süresiyle sarı mayonun yeni sahibi oldu. Sloven sporcuyla birlikte Soudal Quick Step'den Belçikalı Remco Evenpoel, Team Visma'dan Danimarkalı Jonas Vingegaard ve EF Education'dan Ekvatorlu Richard Carapaz aynı toplam zaman süresiyle sıralandılar. İlk etabın galibi DSM takımından Romain Bardet 6 saniye, ikinci gün Beyaz mayoyu giyen Loto DSTNY takımından Belçikalı Maxim Van Gils 21 saniye farkla 6.sıraya yerleşti.

Adriyatik kıyısından start alındı

Fransa Bisiklet Turu'nda 2.etap bir zamanlar Cesena şehrinin sayfiye yeri olan ve Adriyatik kıyısındaki Cesenatico'dan başladı. Aynı zamanda ünlü İtalyan bisikletçi Marko Pantani'nin doğduğu şehir olan Cesenatico'dan kuzeye devam eden sporcular, Po ovasına doğru pedal bastılar. 110.km'de Benekli mayoyu taşıyan Abrahamsen'in başını çektiği 10'lu, gruptan ayrılarak kaçış grubunu oluşturdu. Bitime 85 km kalan 6 dakika olan fark, son 70 km'de 9,16 saniyeye çıktı. 50 km kala San Luca öncesi son tırmanış olan Montecaivo geçildi. 39.7 km kala bisikletçiler Bologna şehrine ulaştı. Bologna Katedrali Metropolitana di San Pietro ile 12.yy'da adlarını taşıyan aileler tarafından yapılan ünlü Asinelli (67 m) ve Garisenda (48 m) Kulelerinin yanından devam eden sporcular, 38,5 km kala 2 tur atacakları kapalı parkura girdiler.

San Luca tırmanışı yarışın kaderini belirledi

Bisikletçiler 1934 ve 1990 Dünya Kupası maçlarına ev sahipliği yapan Bologna Stadyumu Renato Dall'Ara'nın yanından San Luca Manastırına doğru çıkmaya başladı. San Luca tırmanışına önde girip avantaj sağlamak isteyen bisikletçiler tempolarını arttırdılar. Yüzde 9 eğimle başlayan tırmanışta bisikletçiler tepe kadar uzayan ünlü revakların yanından ve sağlı, sollu insan selinin arasından zirveye doğru pedal bastılar. Tepeye yaklaştıkça eğimde yüzde 20'ye kadar çıktı. Axel Laurance yokuşun en set yerinde atak yapan isim oldu.
12.yy'da bir hacının  Ayasofya'dan getirdiği ve İncil yazarlarından Luca tarafından boyanan bir ikondan dolayı Bologna ve İstanbul arasında dini bir bağın bulunduğu San Luca Manastırını selamlayan bisikletçiler ardında inişe geçtiler. 29 km kala Pogocar ve Vingegaard Peloton'un önüne geçti. Kaçış grubunda ise Oliviera, Vauquelin ve Abrahamsen iniş sonrası şehir içi düzlükte atak yaparak, 2.San Luca tırmanışı öncesi kendilerine avantaj sağladılar. Tempoyu attıran üçlü 20 km kala kaçış grubuyla arasındaki zamanı 14 saniyeye çıkarttı.

18,6 km kala son turun çanı çalmaya başladı

14,5 km kala öndeki üçlü, kaçış grubuyla arasını 33 saniye açarken, Pogocar-Vingegaard ikilisinin 4.05 sn, Peloton'un ise 4.20 sn önünde yer alıyordu. 2.San Luca çıkışı öncesinde Fransız Vauquelin atak yaptı ve buna cevap gelmeyince Oliviera ve Abrahamsen'in 43 sn önüne geçti. Peloton'da ise Pogocar ve Vingegaard grubun başını çekmeye ve tempoyu belirlemeye devam etti. 2.zirve çıkışında Pogocar atak yaptı. Vingegaard bu karşılık verince ikili Peloton'dan koptu ve kısa sürede zaman farkını 38 sn çıkarttı.
3,7 km kala iniş sona ererken, tüm bisikletçiler tempo yapmaya başladı. En öndeki Vauquelin,  Abrahamsen ile arasındaki zaman farkını korurken, son 2 km'ye girildiğinde farkı 53 sn'ye çıkarttı. Bu grubun 2 dakika 43 saniye gerisindeki Pogocar ve Vingeegard ise Peloton ile arasını 41 sn açtı. Son 1 km'ye girildiğinde bisikletçiler Bolognalıların 1848'de Avusturya işgaline karşı zafer kazandıkları günün anısına yapılan 8 Ağustos Meydanındaki finişe doğru atak yaptılar. Fransız Kevin Vauquelin rahat bir birinciliğe doğru ilerlerken, Abrahamsen 36 saniye farkla ikinciliği, Fransız Quentin Pacher 49 saniye farkla üçüncü oldu. Sarı mayoyu taşıyan ilk etabın birincisi Bardett, Pogocar'ın 21 saniye gerisinde kalınca, sarı mayoyu 6 saniye farkla trajik bir şekilde Sloven bisikletçiye hediye etti.

Vingegard bu kez Pogocar'ı yalnız bırakmadı

Son iki yılın şampiyonu Vingegaard ise 2.etabı Pogocar ile aynı zaman diliminde bitirerek, genel klasman 3.lüğüne yükseldi. Pogocar ve Vingegaard ile birlikte Belçikalı Evenepoel ve Ekvatorlu Carapaz da genel klasmanda 9 saat 53 dakika 30 saniyelik toplam zamana ulaştılar. Ancak, Pogocar, ilk etapta 4., 2.etapta 14.sırayı aldığı için sarı mayonun yeni sahibi oldu. Evenepoel, ilk etapta 8'lik., ikinci etaptaki 12.lik dereceleri ile ikinci sıraya yerleşirken, ilk gün 16., ikinci gün 13.olan son iki yılın şampiyonu Vingegaard üçüncü, ilk etap 22., ikinci etap 10.olan Carapaz ise 4.sıraya yerleşti. Abrahamsen, benekli mayoyu korurken, yeşil mayonun da sahibi oldu. Üçüncü etapta Abrahamsen Yeşil mayoyu giyeceği için, benekli mayoyu vekaleten Madouas giyecek. Fransız Kevin Vauquelin ve ekibi Arkea-B&B Hotels takımı ilk Fransa Bisiklet turu etap zaferini kazandılar. Öte yandan 1968'den sonra ilk kez Fransız bisikletçiler ilk iki etabı kazanmış oldu.