SAHA KOMİSERLERİ YENİ SEZON ÖNCESİ KAHVALTIDA BULUŞTU.

SAHA KOMİSERLERİ YENİ SEZON ÖNCESİ KAHVALTIDA BULUŞTU.

 

SAHA KOMİSERLERİ YENİ SEZON ÖNCESİ KAHVALTIDA BULUŞTU.
Türkiye Futbol Saha Komiserleri Derneği İstanbul Şubesi, Küçük Çekmece Şehit Fethi Sekin Öğretmenler Evi’nde  sezon öncesi kahvaltı etkinliğinde  buluştular. Sabahın erken saatlerinde olmasına rağmen salonun tamamen dolduğu görülürken,  etkinliğe TFF İl Temsilcisi Ali Tanrıyaşükür, TFF İl Hakem Kurulu Vekili Mehmet Kof ve arkadasları, Küçükçekmece Belediye Başkan Danışmanı Abdullah Kaya, FiFA kokartlı Eski FİFA Kokartlı Hakem Binali Kartal, İASKF Yönetim Kurulu Üyesi ve Büyük Birlik partisi Küçükçekmece İlçe Başkanı Cem Özel ve İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.Etkinlikte açılış konuşmasını TFSKD İstanbul Şubesi Başkan Yardımcısı Ayhan Kaynak gerçekleştirdi. 

Saha Komiserleri Artık Kendi Sahasını Seçebilecekler.
Başkan Mazhar Uzun ilk olarak katılımda bulunanları selamlayarak sözlerine başladı. Saha Komiserlerinin müsabakalarda ne kadar çok emekleri olduğunu vurgulayarak konuşmasına şöyle devam etti: 
‘Saha komiserleri futbolun içerisindeki en vefakar en cafakar, yazın 45 derece sıcaklıkta kışın dondurucu soğukta rüzgarda gönül istinasına dayalı olarak yapmış oldukları aşkla, sevgi ile bir görev ifa ediyorlar. Bundan dolayı sizlere hazirunun huzurunda tekrar teşekkür ediyorum. Bildiğiniz gibi Saha Komiserliği İstanbul şubemiz bir dönem iş yapamaz hale gelmişti. Birçok yerde yok sıfatındaydı, içimizdeki bazı güçlar bugün sıksık bahsedeceğim. Mustafa Denizli’nin bir sözü vardı, hani diyordu ya içimizdeki İrlandalılar diye, maalesefki bu içimizdeki İrlandalılar değerli saha komiserlerimizin görevlerini yapmlarına müsaade etmediler. İl Temsilcimiz saha komiserlerimizi 2 aylığına geçici olarak atama ile beni kurul başkanlığına getirdi. Bu sürecin sonunda çalışma arkadaslarımızla birlikte onlarında ısrarları sonucu dernek başkanlığına aday olduk ve bugün derneğimizi bu seviyeye getirmeye çalıştık. Elbetteki sizlerin de katkılarıyla. Bilindiği üzere haftalık 800-900 civarı maç oynandığı yerde arkadaslarımız malesef ki eski usül karakalem ile 800 üzeri maçı yazarak atamasını yapıyorlar. Dünyanın dijitalleşme çağındayız ve bu konuda iş yükünün azalması için TFF’nun davet ettiği seminere katılarak durumumuzu anlatmaya çalıştık. Bunun üzerine Genel başkanımız bizlere bu konuda yardımcı oldu. Bir firma ile anlaşarak dijitale geçtik. Bu dijitalleşmeyi ilk önce ilçeler bazında anlatmaya çalıştık fakat ne kadar başarılı olduğumuz tartışılır aslında sistem başarılıydı, fakat biz başarısızdık. Çünkü eski kurallar ve sistem alışılagelmiş, İstenilen yere maç atamaları gerçekleşiyordu. Yakın lokasyonlar seçiliyordu. Bizde bu sistemle devam ederken bu düzene çomak sokmuş olduk. Şimdi bu durumu düzeltebilmek adına yeni bir sisteme geçiş yaptık. Artık saha komiserlerimiz evlerine yakın sahalarda görev yapmaya başlayacaklar. Bu sayede daha çok maça çıkma şansı elde edebilecekler. Bizlerinde kararı ile belirlenen stadyumlara gidecekler ’ dedi.


Uzun sözlerine şöyle devam etti “TFF İl Temsilciliği ile entegre hal de gerçekleştirdiğimiz dijitalleşme sayesinde saha komiserlerimiz 10 yıl sonra bile sisteme girdiklerinde geçmişte yaptıkları çalışmaları aldıkları görevleri görecekler. Sizler bu zor görevleri gönüllülük esasına dayalı olarak yürütüyorsunuz. Bizde birazdan arkadaşlarımız sizlere akreditasyon kartlarınızı dağıtacaklar, bunlarla birlikte size sırt çantası, tshort, şort, kravat, rozet, atkı  gibi hediyelerimizde aynı kutunun içinde size sunulacak. Göreve geldiğimiz 6 aylık süer içerisinde gene söylemek zorunda kalıyorum, içimizdeki İrlandalılar yüzünden bir çok işimiz yavaş yürümek zorunda kaldı. Gönül isterdiki yeni sezon öncesinde Saha Komiserlerimizin hem kışlık hem de yazlık ceket, pantalon, gömlek, mont, ayakkabı ihtiyaçlarını bedelsiz olarak bugünden hediye etmekti. Ama yine size sözüm olsun ki bunları elbet başaracağız, buda çok yakın zamanda olacak inşallah. Çünkü birçok kurumlarla bunun görüşmesini yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi ile sıkı bir görüşme içerisindeyiz. Onuda yakın zamanda sonuçlandıracağımızı umut ediyorum.  Hafta sonu saha komiserlerimizin yol masrafları ile ilgli olarak ücretsiz olmasını istiyoruz ama bu pek mümkün gözükmüyor. Ama %50 indirimli olarak gitmelerini yakın zamanda sağlayacağız inşallah. Güzel bir gün buradan sonra güzel bir spor programımız var, hepinizi bekliyor, saygılar sunuyorum.” Dedi.

 

Binali Kartal “Siz Çok Büyüksünüz Fakat Kıymetiniz Bilinmiyor!”
Kürsüye çıkan ikinci isim ise Fifa Kokartlı Eski Hakem Binali Kartal konuşmasını yaptı. Saha Komiserlerinin önemini vurgulayarak şu sözlere yer verdi:
‘Siz saha hakemleri TFF’nun temsilcilerisiniz, TFF’nun olmadığı yerlerde federasyonu temsil ediyorsunuz. Hakemleri ağabeylerisiniz, hakemler gözlemcisi yokken onlara kol kanat geren, onları kollayan sizsiniz. Kulüp başkanı yokken bütün kulübün balansını yapan sizsiniz. Değerleri basin mensupları gelemediği zaman sizler basın mensubu olup maç hakkında bilgi verensiniz, aslında Türk Futbolunun da sigortası olan kişilersiniz, fakat son zamanlarda maalesef yok sayıldınız. Oysaki siz olmasanız sahanın güvenliği olmaz. Yeri geldiğinde hakemler gelmediği zaman maçların fikstürlerini takip ederek hakemleri arayan sizlersiniz. Aslında çok büyüksünüz de fakat kıymetiniz bilinmiyor. Bu kıymet bilinmiyorsa da dönüp aynaya bakmak gerekir. Hakikaten Türk futbolu için değerli kişilersiniz. Sizleri seviyorum, iyiki varsınız, beni buraya davet ettiğiniz için size çok teşekkür ediyorum” dedi. 

 

Türkiye’ye Örnek Bir Şube Olmaya Devam Edeceğinizi  Yürekten Temenni ediyorum.
TFF İl Temsilcisi Ali Tanrıyaşükür Binali Kartal’ın ifadelerini destekleyen cümleler kurarak sözlerine şu şekilde yer verdi: Sizler benim vazgeçilmez insanlarımsınız.  Dertlerinizi beraber çözmeye çalıştık. Fakat siz saha komiserlerimizin görevleri tartıştırıldı, sıradanlaştırıldı. Bu durumu hiç hoş karşılamamaktadayım.  Ama sağ duyulu insanların bir araya gelerek meseleyi çözebilmek için gösterdiği çaba sizleri suan bu birlik ve beraberlik içerisine sokmuştur. İstanbul’da bu meseleyi çözebilmemize ragmen genel merkezden halen itiraz ettiklerine dair duyumlar almaktayım ve hiç hoş karşılamamaktayım. Çünkü bizim asıl derdimiz maçı sağlıklı yönetebilmektir. ‘ diyerek konuştu.