Tour de France'da ilk etap Bardet'in

Tour de France'da ilk etap Bardet'in

Tarihinde ilk kez İtalya'dan başlayan Fransa Bisiklet Turu'nun (Tour de France) Floransa - Rimini arasındaki açılış etabını DSM-Firmenich PostNL takımının Fransız sporcusu Romain Bardet ilk sırada tamamladı. Sezon sonunda emekli olacağını açıklayan Bardet, katıldığı son Fransa Bisiklet Turunda etap zaferi kazanmayı başardı. 
206 kilometrelik açılış etabında Romain Bardet, 5 saat 7 dakika 22 saniyelik derecesiyle birinci sırada yer alarak sarı mayonun ilk günkü sahibi oldu.
Bu yıl 59. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turunun birincisi DSM-Firmenich PostNL takımından Bardet'in takım arkadaşı Hollandalı sürücü Frank van den Broek ikinci, Visma-Lease a Bike ekibinden Belçikalı Wout van Aert ise üçüncü sırayı aldı. Turun favorilerinden Pogacar ise 4.sırayı elde etti. Ancak Sloven bisikletçi zaman primi kazanamadı. Son iki yılın birincisi Danimarkalı Vingegaard ise 5 saniye farkla 16.oldu.

TARİHİ VE KÜLTÜREL YERLERDEN GEÇTİLER

Fransa Bisiklet Turu'nun (Tour de France) açılış kurdelesi, Floransa'nın çiçeği burnundaki yeni kadın belediye başkanı Sara Funaro, Bölgesel konsey başkanı Antonio Mazzeo, eski belediye başkanı Dario Nardella ve Monako Prensi 2.Albert'in katılımı ile Loggia dei Lanzi’nin önünde kesildi.

Bisikletçiler Floransa şehir içinden ünlü Ponte Vecchio Köpüsü, Floransa Katedrali Santa Maria del Fiore ve Piazzale Michelangelo’dan geçerek Viola Park yakınlarındaki Bagno a Ripoli’de hareketli startı aldılar. 167 bisikletçi ardında ünlü Chianti rufina şarabının yapıldığı üzüm bağlarına ulaştı. Dicomano’ya doğru devam eden bisikletçiler, Toskana-Emilian Apeninleri üzerindeki Passo dei Tre Faggi’yi tırmanarak Emilia Romagna’ya doğru yola çıktılar.
Bitime 50 km kala kaçış grubuna yetişmek için Pelotondan atak yapan  Romain Bardet, takım arkadaşı Frank van den Broek’u yakaladı. İkili kaçış grubunun 12 saniye arkasında konuşlandı. 43 km kala ise ikili kaçış grubunu yakaladı. 
Bisikletçiler toplam 7 kategorize yokuşun bulunduğu etabın son tırmanışı olan 648 metre yükseklikteki San Marino'ya ulaştılar.
Toplam 34 bin kişinin yaşadığı 60 km karellik ülkenin başkenti Monte Titano'daki Guaita Kalesini selamlayan sürücüler, havanın kapaması ve güneşin etkisini kaybetmesiyle rahat bir nefes aldılar. Bitime 26 km kala ikili San Marino zirvesini ilk sırada geçti. Son 20 km kalan bisikletçiler San Marino'dan Rimini'ye doğru inişe geçerken, öndeki ikili ile Peloton arasındaki zaman farkı 1 dakika 29 saniye olarak belirlendi.

İLK ETABI KAÇIŞ GURUBU KAZANDI

Finişe 10 km kala aradaki fark 50 saniyeye düştü. Bitime 5 km kala Peloton, önde yalnız kalan Bardet-Van den Breok ikilisini yakalamak ve aradaki 35 saniyeyi kapatmak için tempo yapmaya başladılar.
Son 4,5 km kala  DSM-Firmenich PostNL takımı telsiz konuşmasıyla başı çeken sürücülerinden atak yapmalarını istedi.
Finişe 2 km kala Peloton'dan Rui Costa ve Matteo Jorgenson’un temposu ile aradaki fark 15 saniyeye kadar indi. 
Bardet ve Van den Broek temposunu arttırdıysa da son 1 km'lik bölümde zaman farkı 11 saniyeye düştü.
Peloton grubunda takımların domestikleri yana çekilirken, öndeki ikiliyi yakalamak için sprinterler öne çıktı.
Ancak son bölümde pelotondaki sprintterler iyi organize olmayınca, takım arkadaşı Van den Broek’un yardımı ile Romain Bardet etabı kazanmayı başardı. 
Fransız bisikletçi Bardet, bu zaferle birlikte; kariyerinde ilk kez sarı mayoyu sırtına geçirmeye hak kazandı. Sezon sonunda emekli olacağını açıklayan Bardet, unutulmaz bir zafer kazanmış oldu. 

POGOCAR 4., VİNGEGAARD 16.OLDU

Benekli Mayo Abrahamsen'in olurken, genel klasman ikincisi Van der Broek hem yeşil hem de beyaz mayonun ilk günkü sahibi oldu. Hollandalı iki mayoyu da kazandığı için 2.etapta Van den Broek yeşil, Van Gils ise beyaz mayoyu giyecek.
Peloton'daki kapışmayı ise 2021 ve 2022'de üçer etap zaferi kazanan Belçikalı Van Aert kazandı. Tour de France'da  2020 ve 2021 birincisi, son iki yılın ise ikincisi Pogacar ise 4.sırada finişi geçti. Sıralamanın diğer basamaklarını oluşturan Belçikalı Van Gils, İspanyol Araburu ve Danimarkalı M.Pedersen, ilerleyen sprint etaplarının favorileri olduklarının mesajlarını verdi. En iyi İtalyan sürücü ise 10. olan İtalya Şampiyonu Alberto Bettiol oldu. Son iki yılın birinisi Danimarkalı Vingegaard ise 5 saniye farkla 16.oldu. Bu yıl Nisan ayındaki Bask Turu'nda kaza geçiren ve kaburga kemiği ile köprücük kemiği kırılan 27 yaşındaki Vingegaard, ağır şekilde yaralanmasına rağmen hızlı bir tedavi sürecinin ardından Fransa Turu'nda yarışma kararı almıştı. 

BENEKLİ MAYO ABRAHAMSEN'İN

Fransa Bisiklet Turu'nun (Tour de France) ilk etabında tırmanışlarda 13 puan toplayan Norveçli Abrahamsen, kırmızı benekli mayoyu sırtına geçirdi. Fransız Madouas 11 puan, Van der Broek'ın ise 9 puan topladı. Dağ kapılarındaki diğer puanları ise İspanyol İzagirre'nin 8, Fransız Bardet 3 ve Sloven Mohoric 1 puan olarak hanesine yazdırdı.

YEŞİL MAYO VAN DEN BROEK'İN

Sprint kapılarından geçerek en çok puanı toplayan Hollandalı Van den Broek topladığı 33 puanla Yeşil Mayonun ilk günkü sahibi oldu. Takım arkadaşı Bardet 30 puan, Van Aert 22 puan, Fransız Dujardin 20 puan, Pogocar ise 19 puan topladı.

GENÇLERİN BEYAZ MAYOSU DA VAN DEN BROEK'İN

En başarılı genç sürücülerin taşımaya hak kazandığı Beyaz Mayoyu da genel klasman ikincisi 2000 doğumlu Van den Broek elde etti. 1999 doğumlu Belçikalı Van Gils ikinci, 2000 doğumlu Belçikalı Evenepoel ise üçüncü oldu. Van den Broek yeşil mayoyu da kazandığı için 2.gün Beyaz Mayoyu Van Gils taşıyacak. 

CAVENDİSH'İ SICAK ÇARPTI

Tour de France'de bugüne kadar elde ettiği 34 etap birinciliğiyle Fransa Bisiklet Turu'nun en çok etap kazanan rekorunu Eddy Merckx ile paylaşan Mark Cavendish, 35.etap zaferini kazanarak rekoru tek başına sırtlamak için geçen yıl aldığı emeklilik kararını rafa kaldırırak bir kez 2024 Tour de France'de pedal çevirdi. Ancak Büyük Britanyalı sporcu, rahatsızlanınca gerilere düştü. Etap sonunda kendisine sorulduğunda bir hastalığının olmadığı söyleyen Cavendish, aşırı sıcağın tıpkı başka bisikletçiler gibi kendisini de çok etkildiğini söyledi. Mark Cavendish, 1.etabı liderin 39 dakika arkasında 5 saat 46 dakika 34 saniyede 174.sırada tamamladı. 
Geçen yıl Bordeaux'daki yedinci etapta rekora çok yaklaşan Büyük Britanyalı sporcu, Jasper Philipsen'e geçilmişti. Sonraki etapta ise kazaya geçiren Cavendish, köprücük kemiğinin kırılması üzerine 2023 Tour de France'den çekilmişti. 2021 Tour de France'de 4 etap birinciliği kazanan Büyük Britanyalı sporcu son iki yarıştır, etap zaferi kazanamıyor. 

Organizasyona yarın Cesenatico ile Bologna arasındaki 199,2 kilometrelik etapla devam edilecek.

Tur, 21 etap sonunda 21 Temmuz Pazar günü Fransa'nın Nice kentinde son bulacak.

HABER: MURAT İLTER